Deti a online život

...

Pokrok nejde zastaviť, a tak nejde zastaviť a odstaviť ani vaše deti od internetu. Ako sa k tomu postaviť? Máme deťom všetky tie počítače, mobily, tablety, aplikácie a hry zakázať? V žiadnom prípade! Zákazy nič nevyriešia. Oveľa dôležitejšie je nastaviť si pravidlá.

Je jasné, že dnešná mládež má často vyššiu IT znalosť ako staršia generácia, čo im ale chýba, je skúsenosť a sociálna zrelosť. Nie sú schopní kriticky spracovať prísun informácií, ktoré su na nich chrlené, rozpoznať pravdivosť a relevantnosť zdroja správ, odhaliť manipuláciu, nevedia, kde sú hranice správania sa, hranice intimity, čo už hraničí s nadmerným používaním technológií, či čo je až závislosť.

Dôležité je mať prehľad nad obsahom, ktorí vaši potomkovia sledujú. Hovorte so svojimi deťmi. Poproste ich, aby vám ukázali, čo na Internete vo voľnom čase robia. Dialóg je kľúčom k prevencii, presne tak, ako aj v skutočnom živote.

Pohyb detí v online svete má aj svoje riziká, keďže dnešná mladá generácia digitálnych detí je až príliš dôverčivá...

5 tipov ako sa pri výchove nezblázniť a zostať cool

  1. Zakazovať internet je dnes nemožné. Deti sú o krok vpred - nazdieľajú si ho od kamoša cez hotspot alebo sa pripoja na wifi v škole, či shopping centre.
  2. Meškať v online svete je povolené. Je fajn zdieľať zážitky s oneskorením. Popisok „cesta z tenisu“ môže byť pre potenciálneho útočníka pozvánkou, kde sa nachádza. Rovnako lákavá je pre zlodeja predstava prázdneho bytu pri fotke z dovolenky...
  3. Fotky, ktoré nepotrebujú cenzúru. Mali by vyzerať tak, aby by sa za ne nehanbili, ani keby boli vystavené v triede na nástenke.
  4. Web kamera pod kontrolou. Pre váš pokoj v duši, počítač s web kamerou majte umiestnený v miestnosti, ako je napr. obývačka, kde máte ako tak dohľad nad aktivitou vašich ratolestí.
  5. Kredit na mobile je out. Radšej si vybavte rodinný tarif, vďaka ktorému máte kroky ratolesti pod kontrolou. Vyvarujete ho tak možnosti vymieňať rôzne „služby za kredit“...

Urobíme z vás “super cyber mamu”, schopnú pomôcť vašim deťom s ich digitálnou stopou a zdravým online životom.

Páči sa vám tento obsah?

Prihláste sa k odberu noviniek.

Invalid email!

Chcete, aby boli aj vaši priatelia v bezpečí?

Zdieľajte to s nimi!